Tumori glave i vrata
Općenito
Tumori glave i vrata su svi tumori koji nastaju između lubanjske osnovice i ključnih kostiju. Radi se o heterogenoj skupini tumora. Tu ubrajamo tumore gornjeg probavnog i dišnog sustava, tumore štitnjače, žlijezda slinovnica, kože, usnica, nosa i paranazalnih sinusa, kao i neke iznimno rijetke procese (tumore srednjeg uha, živaca i kostiju).
U užem smislu termin se odnosi na skupinu biološki sličnih zloćudnih tumora koji nastaju na sluznici gornjeg probavnog i dišnog sustava. Ovu skupinu čine planocelularni karcinomi usne šupljine, jezika, ždrijela i grkljana. Oni su šesti po učestalosti među svim karcinomima.
Radi uspješnog liječenja bolest je potrebno otkriti u ranoj fazi. Terapija kod rano otkrivenih tumora je učinkovita i ne mijenja kvalitetu života bolesnika. Kod bolesnika kod kojih je bolest otkrivena u uznapredovaloj fazi cilj je nakon intenzivne terapije (operacija, zračenje i kemoterapija) bolesnika vratiti svakodnevnim aktivnostima.
U tumore glave i vrata ubrajamo:
- tumore kože (bazocelularni i planocelularni karcinom) kože
- melanom
- tumore usne
- tumore žlijezda slinovnica
- tumore usne šupljine
- tumore epifarinksa
- tumore nosa i paranazalnih sinusa
- tumore orofarinksa
- tumore hipofarinksa
- tumore grkljana
- tumore štitnjače
- tumore paratireoidnih žlijezda
- nepoznati primarni tumor
Simptomi
- bezbolan čvor na vratu (često prvi i jedini simptom bolesti)
- bezbolne bijele ili crvene mrlje i izrasline na sluznici usne šupljine i ždrijela
- otežano disanje
- otežano žvakanje ili gutanje
- promuklost ili promjena boje glasa koja traje duže od dva tjedna
- grlobolja koja ne prolazi
- česta krvarenja iz nosa, posebno samo na jednoj strani
- gubitak sluha ili bol u uhu, posebno kada se radi samo o jednom uhu
- gubitak na težini
- promjene na koži koje ne cijele, krvare, posebno ako su tamno pigmentirane
Čimbenici
Tumori glave i vrata su povezani s određenim stilom života: pušenjem i pretjeranim uživanjem u alkoholu.
Najčešći rizični faktori su:
- pušenje
- prekomjerna konzumacija alkohola
- loša higijena usne šupljine
- neuravnotežena prehrana
- spol – rizik za nastanak karcinoma glave i vrata veći je u muškaraca, dok su karcinomi štitnjače učestaliji u žena
- dob – karcinom glave i vrata se uglavnom pojavljuje nakon 40 godine, dok se karcinomi štitnjače i žlijezda slinovnica mogu javiti ranije
- dugotrajna izloženost ultraljubičastim (sunčevim) zrakama – može uzrokovati tumore kože i usnice
- izloženost štetnim tvarima u okolišu – azbest, staklena vuna, teški metali (nikal i kadmij), drvena prašina, boje i otapala
- virusi – infekcija s humanim papiloma (HPV) ili Epstein Barrinim (EBV) virusom je povezana s nekim tumorima
- refluks želučanog sadržaja – želučani sadržaj u gornjem dijelu probavnog i dišnog sustava izaziva oštećenje sluznice, te može povećati rizik nastanka tumora
- izloženost ionizirajućem zračenju – može biti uzrok karcinoma štitnjače i žlijezda slinovnica
Iako su glava i vrat lako dostupni svakodnevnom pregledu, neki tumori rastu podmuklo, bez simptoma, krvarenja, bolova, na koži i vratu vidljivih promjena. Bolesnici nerijetko dolaze u uznapredovanoj fazi bolesti sa ugroženih osnovnim životnim potrebama; u gušećem stanju, s nemogućnošću normalnog uzimanja hrane.
Osobe, koje imaju neki od rizičnih faktora, liječnik Opće medicine trebao bi češće kontrolirati, te svakog sumnjivog pojedinca uputiti kirurgu glave i vrata (otorinolaringologu).
Dijagnoza
Svaku novonastalu promjenu u području glave i vrata (koži, vratu, sluznicama nosa, usne šupljine i ždrijela) potrebno je ozbiljno shvatiti te bolesnika uputu kirurgu glave i vrata (otorinolaringologu).
Nakon kliničkog pregleda liječnik specijalist odrediti će da li postoji potreba za izvođenjem složenijih pretraga na temelju kojih će se provoditi daljnje liječenje.
Pretrage mogu uključivati jedan ili više postupaka:
- Biopsija – uzimanje komadića suspektnih promjena radi pregledavanja istih pod mikroskopom
- Ultrazvuk vrata
- Citološka punkcija promjene na vratu
- CT glave i vrata
- MR glave i vrata
- PET CT
- pasažu jednjaka s aktom gutanja
- Laboratorijske pretrage (vađenje krvi)
- RTG pluća
- EKG srca
Liječenje
Tumori glave i vrata se liječe operacijom, zračenjem i kemoterapijom, odnosno kombinacijom navedenih metoda.
Neophodno je da o bolesniku s tumorima glave i vrata skrbi multidisciplinarni tim koji je odgovoran za procjenu stadija bolesti, planiranje i provođenje liječenja, te rehabilitaciju. Terapijski postupci ovise o vrsti, lokalizaciji i proširenosti tumorskog procesa, kao i o bolesnikovom općem zdravstvenom stanju.
Multidisciplinarni tim se sastoji od zdravstvenih djelatnika koji svojim znanjem, vještinama i iskustvom rješavaju specifične probleme tijekom liječenja. Najbolje rezultate liječenja ostvaruju timovi koji godišnje imaju više od 100 novih bolesnika.
Multidisciplinarni tim čine:
- liječnik opće medicine – nadzire čitav proces liječenja, te je neprekidno u kontaktu kako s bolesnikom tako i njegovom obitelji, te svim liječnicima koji sudjeluju u terapiji
- kirurg glave i vrata (otorinolaringolog) – koji će kirurški ukloniti tumor, učiniti plastičnu rekonstruktivnu operaciju kojom će vratiti funkciju odstranjenoj dijela tijela, te će biti glavni koordinator za vrijeme liječenja
- radioterapeut onkolog – planirati će i provoditi radioterapijsko liječenje
- internistički onkolog – planira i nadzire kemoterapijsko liječenje
- logoped – za vrijeme liječenja pomaže bolesniku u njegovom govoru, gutanju i disanju (ukoliko je isto poremećeno zbog tumora ili terapijskog postupka)
- stomatolog – prije terapijskog postupka potreban je pregled stomatologa, on će uputiti na posebne mjere za održavanje higjene usne šupljine i zubala tijekom radioterapijskog i kemoterapijskog liječenja, nadomijestiti će manjkavo zubalo
- dijetetičar – bez redovitog i uravnoteženog unosa hranjivih sastojaka nije moguće provodite intenzivne terapijske postupke – operaciju, kemoterapiju, zračenje
- fizijatar – osigurati će da muskulatura vrata i ramenog obruča postoperativno ostane u funkciji
- psiholog
- medicinska sestra – koja je educirana o posebnim potrebama bolesnika s tumorima glave i vrata
Praćenje
U dogovoru sa svojim liječnikom bolesnik u kojeg je dijagnosticiran karcinom glave i vrata trebao bi redovito dolazi na kontrolne preglede. Razlog kontrola nije pregled samo tretirane lokalizacije, već i rano otkrivanje ev. novog tumorskog procesa.
Kontrole su u ranom postoperativnom tijeku nešto češće, a potom tek jednom godišnje.